درباره "جولیا پطرس" و ترانه " اَحِبّائی"

"جولیا پطرس" خواننده مسیحی لبنان ، از زنان هنرمندی است که پیش از جنگ 33 روزه سال گذشته هم ، به اندازه کافی مشهور و محبوب بوده است اما نه تا به این حد !

 

او فعالیت هنری خود را از 12 سالگی و با اجرای ترانه "برای مادرم" آغاز کرد و در سال 1985 در واکنش به کشتار زنان و کودکان و پیران لبنان توسط نظامیان رژیم صهیونیستی ، ترانه "خورشید حق" را سرود و 5 سال بعد هم ، بزرگترین مدال ملی لبنان را به پاس فعالیتهای هنری انقلابی و حماسی و پشتیبانی از مقاومت ، از دست رئیس جمهور "امیل لحود" دریافت کرد.

 

"جولیا" پس از جنگ بسیار مشهورتر شده و آوازه هنری او از مرزهای لبنان فراتر رفته و کشورهای عربی و اسلامی و هر جایی که به آرمانهای آزادیخواهانه دلبستگی داشته اند را  در بر گرفته است و این شهرت تنها به دلیل ترانه ای بود که برای رزمندگان حزب الله و بویژه شخص سید حسن نصرالله خوانده است .

 

وی البته درکارنامه  هنری خود سابقه اجرای  چند آهنگ دیگر علیه رژیم صهیونیستی و سران کشورهای عربی را نیز دارد ، اما این بار با شنیدن پاسخ زیبای سید حسن به نامه مجاهدان مقاومت ، به قول خودش "دلش تکان خورد" و فورا به سراغ "غسان مطر" رئیس اتحادیه نویسندگان لبنان که خود یکی از شاعران بزرگ محسوب می شود – می رود و سوژه ساختن ترانه ای بر اساس این پاسخ سید را  با وی در میان می گذارد که با موافقت و تشویق او مواجه می شود.

 

خودش در این باره می گوید: "من هم مانند همه مردم که پیامها و سخنان سید حسن نصرالله را پیگیری می کردند ، این پیام را شنیدم ؛ پیامی که ایشان برای مجاهدان قهرمان در جنوب فرستادند مرا تحت تاثیر قرار داد و به اعماق وجودم راه یافت و احساساتم را دگرگون کرد . شاید این پیام ، تنها مرا به گریه وا نداشت ؛ بلکه میلیونها انسان را منقلب کرد . این پیام ، اوج عظمت نصرالله را و افزون بر آن ، تواضع و فروتنی واقعی او را نشان داد. این پیام که آقای نصرالله با لحن خاصی آن را بیان کردند ، تکان دهنده بود. ایشان هنگامی که به رزمندگان مقاومت گفتند که دست وپای شما را می بوسم و آنان را رهبر و سرور امت معرفی کردند ، از نظر عاطفی و انسانی مردم را تکان و به همگان نوید عزت و سربلندی و سرافرازی داد. این پیام بسیار تاثیرگذار بود و من آن را ضبط و بی درنگ از نوار پیاده کردم . به ذهنم رسید که از حزب الله اجازه بگیرم و از آن سرودی بسازم ، لذا از تعابیر و اصطلاحاتی که ایشان در پیام خود به کار بردند استفاده کردیم و از آن شعری ساختیم ..."

 

***

"جولیا پطرس" ، اصالتا اهل جنوب لبنان است و  در جریان جنگ ،  شبکه تلویزیونی و ماهواره ای حزب الله لبنان "المنار" که معمولا هیچ زن بی حجابی را نشان نمی دهد ، زنی بی حجاب اما متین و پوشیده را نشان می داد که در میدان "ریاض الصلح" بیروت ، با شور و حرارت عجیبی از پایداری حرف می زند و از مقاومت ، حمایت می کند . این زن ، همان جولیا - خواننده مسیحی لبنان - بود!

 

در هر صورت ، پس از تصنیف شعر ترانه توسط آقای "غسان مطر" ، برادر جولیا یعنی "زیاد پطرس" آن را آهنگسازی کرد و  فیلمبرداری و کارگردانی کلیپ را نیز خواهرش "صوفیا پطرس" در ویرانه های "بنت جبیل" به عهده گرفت . وی در بیان دلیل انتخاب این مکان برای فیلمبرداری می گوید :"حزب الله و مقاومت در این شهر ، معجزه هایی خلق کرده که آن را به عنوان رمز پایداری ، ماندگار کرده است ."

        

 

 

دست اندرکاران این اثر هنری ، پیش از انتشار آن ، با اختصاص یک شماره حساب و تشکیل یک کمیته ناظر که در آن کسانی چون "طلال سلمان" سردبیر روزنامه "السفیر" و "سلیم الحص" نخست وزیر پیشین لبنان هم شرکت داشتند ، اعلام کردند که تمام عواید مالی آن را به خانواده های شهدا و بازماندگان جنگ اخیر  اختصاص خواهند داد. آنان در آغاز این کار، پیش بینی کردند که درآمد حاصل از فروش لوح فشرده این اثر ، از یک میلیون دلار فراتر رود . البته  امروز این ترانه ،  با اقبال گسترده مردم جهان مواجه شده و نام "جولیا پطرس" را بسیار مشهورتر از زمان قبل از جنگ ژوئیه کرده است .

 

گذشته از روحیه ملی و انقلابی این بانوی مسیحی ، نگاه سیاسی وی به مسائل نیز بسیار جالب است . او در پاسخ به خبرنگاران مجلات "لها" و "طرابلس پست" تاکید می کند که فرزندانم را با دیدگاههای سیاسی پرورش می دهم و معنی ندارد که آنها خنثی و بی موضع باشند. در مصاحبه با شبکه ماهواره ای "الجزیره" نیز ، تنها "هنر متعهد و اصیل" را پایدار می داند و می افزاید :"انسانهای آرمانخواه هم با باورهای درونی و صحنه های مقاومت و پایداری زنده می مانند."

 

"جولیا" از هنرمندانی که به فراز و نشیبهای مهم جامعه شان بی اعتنا هستند انتقاد می کند و بخصوص با ابراز انزجار از رواج بی بند و باری و برهنگی در میان هنرمندان عرب ، می گوید : " اکنون آنها زن را به صورت یک کالا در آورده اند و تلویزیونهای ماهواره ای ، نقش زیادی در انحطاط و ابتذال بازی می کنند ، تا جایی که الان از هر ده کار هنری ، هفت اثر "زیر حد مطلوب" هستند."

 

در هر صورت ، به قول یک وبلاگ نویس دلسوز ایرانی : "معلوم می شود این خواننده مسیحی ، مسیحیتش نابتر از اسلام آمریکایی شیوخ عرب است ! جالب است که هم مضمون این ترانه و هم نمادهای تصویری به کار رفته در کلیپ تصویری آن ، کاملا نسبت به اسلام و حزب الله لبنان هوادارانه است ..."

 

***

 

در زیر ابتدا متن اصلی (عربی) ترانه " احبَائی" و سپس ترجمه فارسی آن را می خوانید:

 

احبائی ! احبائی !

 

استمعت الی رسالتکم

 

و فیها العز و الایمان

 

فانتم مثلما قلتم :

 

رجال الله فی المیدان

 

و وعد صادق انتم

 

و انتم نصرنا الآتی

 

و انتم من جبال الشمس

 

عاتیه علی العاتی

 

 

 

احبائی ! احبائی !

 

بکم یتحرر الاسری

 

بکم تتحرر الارض

 

بقبضتکم ، بغضبتکم

 

یصان البیت و العرض

 

بنات حضاره انتم

 

و انتم نهضه القیم

 

و انتم خالدون کما

 

خلود الارض فی القمم

 

و انتم مجد امتنا

 

و انتم ، انتم القاده

 

و تاج رووسنا انتم

 

و انتم ، انتم الساده

 

 

 

احبائی ! احبائی !

 

اقبل نبل اقدام

 

بها یتشرف الشرف

 

بعزه ارضنا انغرست

 

فلا تکبو و ترتجف

 

بکم سنغیر الدنیا

 

و یسمع صوتنا القدر

 

(و یحنی راسه القدر)

 

بکم نبنی الغد الاحلی

 

بکم نمضی و ننتصر ...

 

 

 

ترجمه :

 

دوستانم ! دوستانم !

 

پیامتان را شنیدم

 

که نشاندهنده سرافرازی و ایمان است

 

و شما همان گونه که گفته اید

 

مردان خدا در میدان جنگید

 

و شما "وعده صادق"

 

و پیروزی قریب الوقوع مایید

 

و شما چون قله های سربلند خورشید

 

در برابر یاغیان ، سرکش و نافرمانید

 

 

 

 

دوستانم ! دوستانم !

 

اسیران با همت شما آزاد می شوند

 

و سرزمینهای اشغالی را شما باز پس می گیرید

 

با مشتهای گره کرده تان

 

و با خشم مقدستان

 

خانه هامان

 

و آبرومان محفوظ می ماند

 

شما سازندگان تمدن

 

و خیزش ارزشهایید

 

و مانند کاج – نماد جاودانگی لبنان

 

تا همیشه خواهید ماند

 

شما رمز مجد وعظمت امت ما

 

و رهبران مایید

 

و تاج سرهامان

 

و سروری تنها سزاوار شماست .

 

/ 44 نظر / 5660 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روحیا

سلام با مطلب قدردانی کشور های بیگانه به روزم با تشکر

دلاوري

مگر حرام نبود برادر؟يادته تيتر روزنامه اخبار واسه سبحان محقق(ماجراي ماهواره)

ye khanande zan in ke hokmesh edame pas chera jomhori eslami nemizare zana bekhonan

مجنون

سلام کسايي که گير دادن که اين زنه که خونده و اين حرفا... اولا که اين زن مسيحيه و تلويزيون ايران زمان جنگ سي و سه روزه بارها تصوير اين زن رو نشون داد که داشت از بچه هاي يهودي براي قضيه اون بمبهايي که روشو نقاشي کرده بودن تشکر مي کرد و مي گفت که بچه هاي لبنان هديه ي شما رو در خواب دريافت کردن ولي خوب يک بار هم نزد که اين زن کيه... دوما جوليا شعرشو براي حزب الله فرستاد و اونها هم شعرو براش تکميل و تصحيح کردن و يک بار هم بهش نگفتن که تو زني نخون...بلکه اجازه دادن که بخونه چون نتيجه ي خوبش خيلي بيشتره تا نتيجه ي بدش... بعدم اونجا لبنان است ... جايي که وقتي نصر الله مي خواد صحبت کنه بي حجاب و با حجاب مسيحي و مسلمون کنار هم دست در دست هم ميان و به سخنراني گوش مي دن... لطف کنيد نيمه پر ليوان رو ببينيد...[گل][گل]

کیانمهر

سلام . بیائید همتبار عزیز . شما خوب می نویسی

http://video.google.com/videoplay?docid=4305909289305957261&hl=fa&emb=1#

http://www.mediafire.com/?hnrdyyqmmzm این لینک فایل صوتی ترانه فوق العاده احبایی است

احمد

باسلام لینک دانلود فایل صوتی احبایی 91/3/4 http://mp3ruler.com/search/dl/441567/download.html

سید مهدی مصطفوی

سلام عالی بود شاید 100 بار این کلیپ رو دیدم شما عربی کار کردید?

مهدی غلامی

سلام دوست عزیز من شاید ده ها بار این کلیپ را دیده ام راستش رو بخای باید بگم که باهر بار دیدن این کلیپ به خودم می گم که وقتی یه خواننده مسیحی از یه تشکل و حزبی که در عمل هم کرسی اصلی ریاست کشور را در دست نداره، این طوری حمایت می کنه می تونه سوژه یه کار خوب و ارزشی بشه اما در کشور ما که نظام جمهوری اسلامی حاکم شده و به نوعی همه زیر سایه امام زمان هستیم و مسلمان حتی یه فیلم سینمایی قوی و یا حتی یه هنرمندی که واقعا از ته دلش برای این همه شهد و فداکاری کاری انجام بده، دلم خیلی می گیره هر دفعه ای هم که یه نفر کاری کرده بعد از چند سال زده زیر همه چیز و مسیرش عوض شده و در نهایت هم در برخی موارد بر علیه همین ارزش ها کار کرده ببخشید که سرت رو درد آوردم